OPETTAJAT

Kaikki opettajamme ovat joko valmistuneet tai opiskelevat parhaillaan musiikkipedagogeiksi, joilla on tämän päivän parhaat tiedot ja taidot sekä omasta instrumentista että opettamisesta. Pedagoginen osaaminen on mielestämme yhtä tärkeää kuin itse soittotaito, sillä musiikinopetus on myös kasvatustyötä, jossa jokainen oppilas tulee ottaa vastaan yksilönä.

Opettajien yhteysteidot löydät opettaja-esittelyjen alta.

Suvi Buckman

rummut

Groovehousen yrittäjä

Koulutus: Oulun ammattikorkeakoulu, Musiikkipedagogi (2013), Tornion pop&jazz konservatorio, Muusikko (2009)
Työkokemus: rumpujensoiton opetusta 2007-, bänditoimintaa ja keikkailua 2004-.

Omat nettisivuni

suvi@groovehouseoulu.fi

050 354 2199

Tuomas Jaatinen

rummut

Koulutus: Oulun ammattikorkeakoulu, Musiikkipedagogi (2017), Oulun konservatorio pop&jazz -linja (2009)
Työkokemus: keikkailua 2005-, rumpujensoiton opetusta 2008-, yhtyesoiton opetusta 2013-


Dark FloodTwistersKopla X, VH Frenzy, Tiina Vaattovaara Band

tuomas@groovehouseoulu.fi

040 775 4647

Janne Mikkonen

kitara, ukulele

Koulutus: Kajaanin konservatorio, Muusikko (2010) Oulun ammattikorkeakoulu, Musiikkipedagogi

Työkokemus: Bändisoiton opetusta 2018-, kitaransoiton opetusta 2009-, musiikin teorian opetusta 2018-.

 


Mopocop
Tiina Kaikkonen Trio

janne@groovehouseoulu.fi

044 357 7441

Tuukka Nygård

kitara, ukulele

Koulutus: Oulun ammattikorkeakoulu, Musiikkipedagogi (2015-), Tornion pop&jazz konservatorio, Muusikko (2015), Musiikkiteknologi (2014)
Työkokemus: Kitaransoitonopetusta 2013-, freelancermuusikko 2011-


Matkalla

tuukka@groovehouseoulu.fi

040 708 7012

Jenni Siuruainen

laulu

(oppilaspaikat täynnä)

Koulutus: The Royal Academy of Music, Aalborg, Tanska (syksy 2018), Oulun ammatti-korkeakoulu, Musiikkipedagogi (AMK) 2019, Pop&jazz konservatorio Lappia, Muusikko (2015)


Työkokemus: Musiikkikoulu Groovehouse (2016-), Iin kansalais- opisto (2018-). Sijaisuus Oulujoki-opistolla (2018), laulunopettajana Loivat laulut -kokoonpanolle (2018-) ja Viola -kuorolle (2019). Freelancer -muusikko ja lauluntekijä v. 2012-, Oulun kaupunginteatteri v. 2008-2011, sekä keväällä 2017.

Omat kotisivut

Jenni Siuruainen & the Sugar Bakers

Matkalla

jenni@groovehouseoulu.fi

040 775 7103

Niko Kuusela

laulu

Koulutus: Oulun ammattikorkeakoulu, Musiikkipedagogi (2017-), Kuopion konservarorio, Muusikko (2017)

Työkokemus: laulunopetusta 2016-, keikkailua 2013-, lauluyhteen johtoa 2016-

niko@groovehouseoulu.fi

050 407 2445

Eveliina Kuusijärvi

laulu

Koulutus: Centria-ammattikorkeakoulu, musiikkipedagogi (2017-2018), Oulun ammattikorkeakoulu, musiikkipedagogi (2018-), Pop&Jazz Konservatorio Lappia, muusikko (2017)
Työkokemus: Keikkailua 2014-, laulunopettajana 2017-

eveliina@groovehouseoulu.fi

050 560 4206

Katri Kangas

kantele

Koulutus: Oulun ammattikorkeakoulu, Musiikkipedagogi (2018)
Työkokemus: Vuolle opisto, Kanteleensoiton opettja (2017-), Madetojan musiikkilukio, Kanteleensoiton tuntiopettaja (2015-2016), Ylivieskan seudun musiikkiopisto, Kanteleensoiton opettajan sijainen (2016), Kanteleen tutkintolautakunnan jäsen; Oulun konservatorio, Meri-Lapin musiikkiopisto (2014-).

katri@groovehouseoulu.fi

040 736 6056

Jyrki Perttu

basso, bändiopetus

Koulutus: Oulun ammattikorkeakoulu, Musiikkipedagogi (2017-), Tornion pop&jazz konservatorio, Muusikkko (2017)
Työkokemus: Keikkamuusikkona viisi vuotta

jyrki@groovehouseoulu.fi

040 825 7091

Anna Peltomaa

huilu

Koulutus: Oulun yliopisto, kasvatustieteiden maisteri, musiikkikasvatus (2013-) Oulun ammattikorkeakoulu, laaja-alainen Musiikkipedagogi, pääaine klassinen huilu (2012- 2016)
Työkokemus: Musiikkileikkikoulun ohjaaja 2013-, huilunsoitonopettaja 2015-, freelancer-muusikkona ja lauluntekijänä 2014-.


MELA
Peltokurki

anna@groovehouseoulu.fi

044 507 1290

Pauli Kananen

piano

Koulutus: Oulun yliopisto, musiikkikasvatus kandidaatti (2018), Kuopion konservatorio, muusikko (2014)
Työkokemus: Bänditoimintaa ja keikkailua 2003-, pianon-/laulunopettaja 2014-

pauli@groovehouseoulu.fi

044 057 0208

Jami Alaverronen

piano

Koulutus: Oulun ammattikorkeakoulu, Musiikkipedagogi (2019-) , Oulun konservatorio, Muusikko (2019)

Työkokemus: Bänditoiminta ja freelance-muusikkous (2011-) Pianon-soiton opetus (2018-)

jami@groovehouseoulu.fi

044 207 1812

Laura Korpi

saksofoni, ukulele

Koulutus: Centria-Ammattikorkeakoulu, Musiikkipedagogi (2015-), Tornion pop&jazz konservatorio, Muusikko (2015)
Työkokemus: Saksofoninsoitonopetusta 2016-, Freelancermuusikko 2012-

Helekutin Flikat

laura@groovehouseoulu.fi

040 564 4218

Petra Keinänen

viulu

Koulutus: Oulun Yliopisto musiikkikasvatus (2017-), Oulun ammattikorkeakoulu musiikkipedagogi, pääaineena viulu (2019-)
Työkokemus: Kemin kaupunginorkesteri, Oulunsalo Ensemble, viulunsoiton opettaja 2013-2015, yksityistilaisuudet

petra@groovehouseoulu.fi 

044 987 5548

Joonas Alaräihä

rummut

Koulutus: Oulun pop&jazz konservatorio, Muusikko (2019), Oulun Ammattikorkeakoulu, Musiikkipedagogi (2019-)
Työkokemus: Keikkamuusikkona  2014-

Taneli Reponen Band

Jenni Siuruainen & the Sugar Bakers

Groove Brothers

Fatal Effect

joonas@groovehouseoulu.fi 

040 415 4457

Eerika Hänninen

muskari

Koulutus: Oulun yliopisto, Musiikkikasvatus, sivuaineet: Luokanopettaja & Kuvataidekasvatus (2015-2021),  Charles University, Tšekki, Vaihto-opinnot (syksy 2019), KAO Konservatorio, Muusikko (2015)
Työkokemus: Musiikkileikkikoulun ohjaaja (2020-), Pianonsoiton opettaja (2018-), Musiikinopettajan sijaisuuksia (2018-)

eerika@groovehouseoulu.fi 

040 521 3146

Pekka Sirola

kitara

Koulutus: Oulun ammattikorkeakoulu, Musiikkipedagogi (2018-), Kainuun konservatorio, Muusikko (2013).


Työkokemus: Kitaransoiton opetusta vuodesta 2014, freelance muusikko 2009-.

pekka@groovehouseoulu.fi 

044 241 3346

© 2019 Musiikkikoulu Groovehouse.